REKLAMA
Znaleziono 10000 wyników
TAURON rozpoczyna budowę pierwszej farmy w formule cable poolingartykuł
Pokaż artykuł
TAURON rozpoczyna budowę pierwszej farmy w formule cable pooling
TAURON rozpoczyna budowę farmy fotowoltaicznej Postomino o łącznej mocy 90 MW. Będzie to pierwszy projekt TAURONA realizowany w formule cable pooling. Farma zostanie przyłączona do istniejącej już farmy wiatrowej w Marszewie. Pierwsza energia elektryczna z tej elektrowni popłynie w 2025 roku.
Kolejowy plan dla Zagłębia Miedziowego!artykuł
Pokaż artykuł
Kolejowy plan dla Zagłębia Miedziowego!
Kolej Aglomeracyjna Zagłębia Miedziowego to duży projekt kolejowy, który ma na celu skomunikowanie Lubina, Polkowic i Głogowa, ale przede wszystkim nadrzędnym jego celem jest przywrócenie pociągów do Polkowic.
Qair Polska uruchamia swoją największą farmę fotowoltaiczną w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
Qair Polska uruchamia swoją największą farmę fotowoltaiczną w Polsce
Qair Polska, spółka energetyczna oferująca energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych otwiera swoją największą farmę fotowoltaiczną w Polsce. Instalacja o mocy 80 megawatów, zlokalizowana na terenie gminy Golczewo, w województwie zachodniopomorskim, będzie generowała 71 GWh wyłącznie czystej zielonej energii rocznie.
Elektrownia Rybnik inwestuje 35 mln zł w budowę kotłowni rozruchowejartykuł
Pokaż artykuł
Elektrownia Rybnik inwestuje 35 mln zł w budowę kotłowni rozruchowej
Elektrownia Rybnik, należąca do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, podpisała umowę na budowę kotłowni rozruchowej. Inwestycja umożliwi zwiększenie elastyczności pracy zakładu poprzez szybkie uruchamianie bloków energetycznych w sytuacji ich całkowitego wyłączenia. Koszt inwestycji to ponad 35 milionów złotych, a termin jej realizacji to druga połowa października 2023 r.
Kolejna linia kolejowa na Dolnym Śląsku zostanie zrewitalizowana [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
Kolejna linia kolejowa na Dolnym Śląsku zostanie zrewitalizowana [FILM]
Dolny Śląsk konsekwentnie realizuje program przywracania połączeń kolejowych. Podpisano umowę na rewitalizację linii kolejowej między Kamienną Górą a Ogorzelcem. Inwestycja o długości 12 kilometrów to kolejny etap programu „Dolny Śląsk na Dobrych Torach”, który przywraca połączenia kolejowe w regionie. Odtworzona linia ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, ograniczyć ruch ciężarówek przewożących kruszywo oraz stworzyć nowe możliwości komunikacyjne i turystyczne dla południa województwa.
Pociągi wrócą do Jastrzębia-Zdroju. Będą lepsze podróże dla mieszkańców Katowicartykuł
Pokaż artykuł
Pociągi wrócą do Jastrzębia-Zdroju. Będą lepsze podróże dla mieszkańców Katowic
Jastrzębie-Zdrój odzyska kolejowe połączenie z Katowicami. Lepszy dostęp do kolei będą mieć mieszkańcy południowych dzielnic Katowic. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dwie umowy z wykonawcami prac projektowych. Zadania są realizowane z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.
TAURON z nowymi, wielkimi inwestycjami w woj. śląskimartykuł
Pokaż artykuł
TAURON z nowymi, wielkimi inwestycjami w woj. śląskim
TAURON Ciepło wybuduje nowe układy wytwórcze oparte o dwie kogeneracyjne jednostki (bloki) gazowe na terenie Elektrowni Łagisza, magazyny ciepła oraz instalacje Power-to-Heat. Jednostki kogeneracji w przedmiotowej lokalizacji uzyskały wsparcie w szacowanej wysokości ok. 2,3 mld złotych łącznie (w okresie wsparcia) w formie premii kogeneracyjnej.
OZE w polskim miksie energetycznym – jak w pełni wykorzystać ten potencjał?artykuł
Pokaż artykuł
OZE w polskim miksie energetycznym – jak w pełni wykorzystać ten potencjał?
W 2022 roku produkcja energii elektrycznej w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 175 TWh. Optymistyczne prognozy zakładają, że do 2030 roku nasz kraj mógłby zwiększyć cel udziału odnawialnych źródeł w końcowym zużyciu energii do 33 proc. Warunkiem jest rozwój energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. O tym, czy w wystarczającym stopniu wykorzystuje się potencjał dostępnych odnawialnych źródeł energii i co należy zrobić, aby wykorzystywać go lepiej rozmawiają goście najnowszego odcinka podcastu E.ON Talks.
Massel: Dworce dla samorządów. Strategia w październikuartykuł
Pokaż artykuł
Massel: Dworce dla samorządów. Strategia w październiku
Jakiś czas temu pojawiły się informacje, że fizycznej likwidacji poddane może zostać nawet 450 dworc...
W 2029 r. pojedziemy koleją odbudowaną linią z Bytomia do Rudy Śląskiej i Zabrzaartykuł
Pokaż artykuł
W 2029 r. pojedziemy koleją odbudowaną linią z Bytomia do Rudy Śląskiej i Zabrza
Budowa ok. 6-kilometrowego odcinka torów oraz modernizacja istniejącego ok. 3-kilometrowego torowiska, przebudowa i budowa obiektów infrastruktury kolejowej, budowa wiaduktów, dwóch łącznic i przystanków kolejowych. To najważniejsze prace, jakie konieczne są do wykonania, aby odbudować połączenie kolejowe z Bytomia do Rudy Śląskiej Chebzia i Zabrza. Ten jeden z najważniejszych projektów inwestycyjnych związanych z rozwojem kolei w Bytomiu realizowany jest przez PKP PLK i Miasto Bytom, które pozyskało na realizację tego projektu środki z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w kwocie 600 tys. zł.
Koleje Dolnośląskie z najlepszym wynikiem w historii i wielkimi inwestycjami w tleartykuł
Pokaż artykuł
Koleje Dolnośląskie z najlepszym wynikiem w historii i wielkimi inwestycjami w tle
Ponad 2,5 miliona pasażerów w ciągu miesiąca. Takiego wyniku, który został odnotowany w marcu, Koleje Dolnośląskie jeszcze nigdy nie miały. Liczba potwierdza rosnącą rolę kolei regionalnej jako podstawowego środka transportu dla mieszkańców Dolnego Śląska, ale również zapotrzebowanie na nowoczesny tabor.
Polskie Elektrownie Jądrowe otwierają Pomorskie Centrum Local Content w Gdańskuartykuł
Pokaż artykuł
Polskie Elektrownie Jądrowe otwierają Pomorskie Centrum Local Content w Gdańsku
Centrum będzie pełnić rolę pierwszej linii kontaktu między inwestorem a lokalnym otoczeniem gospodarczym. Jego zadaniem jest zapewnienie przedsiębiorcom pełnego dostępu do informacji o projekcie jądrowym, w tym do harmonogramów zamówień PEJ oraz konsorcjum Bechtel- Westinghouse, a także do norm i wymagań stawianych potencjalnym dostawcom. Punkt wesprze współpracę pomiędzy sektorem przedsiębiorstw a pomorskim światem nauki oraz będzie na bieżąco monitorować potrzeby i potencjał lokalnego biznesu, aby jak najlepiej dopasować ofertę wsparcia do możliwości firm działających w regionie.
 Energia odnawialna zasili Port Polska (Centralny Port Komunikacyjny)artykuł
Pokaż artykuł
Energia odnawialna zasili Port Polska (Centralny Port Komunikacyjny)
Firma Elektrotim S.A. zajmie się opracowaniem dokumentacji technicznej projektu magazynów energii i elektrowni fotowoltaicznej, które będą częścią systemu energetycznego powstającej inwestycji. Węzeł komunikacyjny będzie korzystał ze zdywersyfikowanych źródeł energii, w tym odnawialnych.
Politechnika Warszawska wspiera rozwój krajowego przemysłu jądrowegoartykuł
Pokaż artykuł
Politechnika Warszawska wspiera rozwój krajowego przemysłu jądrowego
Politechnika Warszawska, jako jedna z pięciu uczelni technicznych w Polsce, przystępuje do realizacji nowego programu rządowego wspierającego rozwój kompetencji w sektorze energetyki jądrowej.
Przez Pomorze w ekspresowym tempie - trwa budowa S6 Via Hanseatica [RAPORT]artykuł
Pokaż artykuł
Przez Pomorze w ekspresowym tempie - trwa budowa S6 Via Hanseatica [RAPORT]
Po oddaniu do ruchu drugiej jezdni obwodnicy Słupska, wciąż trwa budowa czterech odcinków drogi ekspresowej S6 o długości ponad 60 km. Sprawdźmy, na jakim etapie są prowadzone na nich prace.
Wrocławski Węzeł Kolejowy zostanie zmodernizowany! Gigantyczne, wspólne inwestycje PKP PLK SA i CPK [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
Wrocławski Węzeł Kolejowy zostanie zmodernizowany! Gigantyczne, wspólne inwestycje PKP PLK SA i CPK [FILM]
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały porozumienie z Centralnym Portem Komunikacyjnym. To zapowiedź dobrej współpracy i rozwoju wrocławskiego węzła kolejowego. Inwestycje PLK SA i CPK w perspektywie najbliższych lat zmienią sposób podróżowania po Dolnym Śląsku. Spółka odpowie na potrzeby pasażerów korzystających z połączeń aglomeracyjnych i regionalnych. Wprowadzi kolej dużych prędkości na stację Wrocław Główny. Stworzy warunki do lepszej obsługi przewozów towarowych – ważnych dla gospodarki miasta, regionu i kraju. Dzięki synergii projektów PLK SA i CPK powstanie węzeł nowej generacji – bezkolizyjny, uporządkowany, elastyczny i otwarty na przyszłość.
Rusza przetarg na budowę nowego przystanku kolejowego w Krakowieartykuł
Pokaż artykuł
Rusza przetarg na budowę nowego przystanku kolejowego w Krakowie
Przystanek znajdujący się w pobliżu krakowskiego Osiedla Piastów zwiększy dostęp do kolei na północy Krakowa. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie nowego przystanku.
PGE planuje budowę wielkiej elektrowni w Ostrowie Wielkopolskimartykuł
Pokaż artykuł
PGE planuje budowę wielkiej elektrowni w Ostrowie Wielkopolskim
Jedna z największych, strategicznych spółek skarbu państwa, Polska Grupa Energetyczna, chce inwestować w Ostrowie Wielkopolskim. PGE planuje ulokować w tym liczącym blisko 70 tysięcy mieszkańców mieście w woj. wielkopolskim, inwestycje o wartości około 4 miliardów złotych.
Druga inwestycja Better Energy w Polsce o mocy 74 MW przyłączona do sieciartykuł
Pokaż artykuł
Druga inwestycja Better Energy w Polsce o mocy 74 MW przyłączona do sieci
Farma fotowoltaiczna Better Energy – Helenowo, o mocy zainstalowanej 74 MW, została przyłączona do sieci. Położona w Kleczewie w województwie wielkopolskim inwestycja jest drugą farmą fotowoltaiczną spółki o mocy 74 MW w Polsce, po uruchomionej niedawno elektrowni słonecznej w Nidzicy. Jej otwarcie znacząco wzmacnia pozycję Better Energy na krajowym rynku OZE.
Elektrownia Ostrołęka B zmniejsza wpływ na środowisko. Wielka modernizacja bloku nr 3 zakończonaartykuł
Pokaż artykuł
Elektrownia Ostrołęka B zmniejsza wpływ na środowisko. Wielka modernizacja bloku nr 3 zakończona
Grupa Energa, będąca częścią Grupy ORLEN, zakończyła ważną modernizację bloku nr 3 elektrowni węglowej w Ostrołęce. Jednostka jest gotowa do współspalania większej ilości biomasy (50 proc. udziału energetycznego w paliwie, w porównaniu do wcześniejszych 30 proc.), co wpłynie na obniżenie jej emisyjności i oddziaływania na środowisko.
REKLAMA